Şase oferte au fost depuse la licitaţia pentru proiectarea drumului de mare viteză Bucureşti – Alexandria, a anunţat ministrul Transporturilor, Cătălin Drulă, pe pagina sa de Facebook. Soluţia tehnică, drum expres sau autostradă, va fi decisă în funcţie de studiile de trafic.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Pe Drumul Naţional 6 Bucureşti – Alexandria, şosea cu o singură bandă pe sens, valorile de circulaţie sunt ridicate, drumul trece prin numeroase localităţi, iar accidentele sunt mai ales coliziuni frontale, a subliniat ministrul Drulă.

„Fie că va fi autostradă, fie că va fi drum expres (variantă care va reieși din studiul de fezabilitate), acest proiect va avea marele avantaj că va elimina aglomerația și multe dintre accidentele care se produc acum pe DN6 – un drum care străbate numeroase comune, având valori ale traficului depășite.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Licitația este bazată pe un caiet de sarcini modern, care presupune realizarea unui proiect preliminar extrem de detaliat care va pune bazele unei execuții a lucrărilor rapidă și fără blocaje”, a scris ministrul Transporturilor. Durata de realizare este de 17 luni, iar valoarea estimată de aproximativ 20 de milioane lei.

CNAIR a anunţat firmele care au depus oferte :

1. Asocierea DP CONSULT SA – SC EXPLAN SRL – SCA TEAHA&FUZESI

2. Asocierea EGIS ROMANIA SA – EGIS INTERNATIONAL SAS – ITALROM INGINERIE INTERNATIONALA SRL

3. Asocierea G&M ROAD BUILDING ENGINEERING SRL – SC BUILDING DESIGN 2000 TOP SRL – SC IRIMAT CONS SRL – CONSORZIO STABILE EBG GROUP

4. Asocierea ROMAIR CONSULTING SRL – INSTITUT IGH DD – EXPERT PROIECT 2002 SRL

5. Asocierea VIAPONTE ROM SRL – METROUL SA – CAPITAL VISION SRL

6. Ofertant YUKSEL PROJE AS

Singura îmbunătăţire rutieră de anul acesta pentru DN 6 Bucureşti – Alexandria va fi deschiderea „ciotului” de centură (lungime 3 km) de la Mihăileşti în judeţul Giurgiu. De asemenea, Regionala de Drumuri Bucureşti execută lucrări pentru lărgirea acostamentului pe un sector de 4 km la Vităneşti în judeţul Teleorman.

Video cu Lucrări Vităneşti DN 6