Banca Centrală a Canadei menține rata dobânzii neschimbată devenind prima mare bancă centrală care își suspendă campania de înăsprire monetară

Dobanda de interventie pexels.com Foto: Pexels.com

Banca Centrală Canadiană a menținut miercuri dobânda cheie la 4,50%, așa cum era de așteptat, devenind astfel prima mare bancă centrală care își suspendă campania de înăsprire monetară în fața unei anticipate diminuări a inflației ridicate, scrie Reuters.

Pe parcursul anului trecut, Banca Centrală Canadiană a majorat ratele de opt ori la rând pentru a domoli inflația, care a atins anul trecut o rată anuală maximă de 8,1% și a încetinit la 5,9% în ianuarie, încă de aproape trei ori mai mare decât ținta de 2% a Băncii Canadei.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

La ultima ședință de stabilire a politicii în ianuarie, BoC a anunțat o majorare de 25 de puncte de bază și a declarat că dorește să lase ratele neschimbate pentru o perioadă de timp deoarece prețurile au scăzut în conformitate cu așteptările economiștilor.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei