Belgia va impune noi taxe pentru avioanele mai vechi şi mai zgomotoase, precum şi pentru avioanele private şi zborurile pe distanţe scurte, în încercarea de a reduce zgomotul şi poluarea aerului, potrivit unui comunicat guvernamental, citat de Reuters, scrie News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În prezent, aeronavele care utilizează Aeroportul din Bruxelles trebuie să plătească o taxă determinată de nivelul de zgomot generat la decolare şi aterizare.

Până acum, avioanele mici, precum avioanele private, erau scutite.

Noul sistem de taxare, care va intra în vigoare de la 1 aprilie 2023, face ca impozitele să depindă nu doar de zgomot, ci şi de nivelurile de poluare a aerului şi de emisii de gaze cu efect de seră, precum şi de destinaţie.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Taxele vor creşte pentru zborurile mai scurte de 500 km (310 mile).

”Poluarea fonică resimţită de rezidenţii din apropierea Aeroportului Naţional din Bruxelles, fie că locuiesc în Flandra, Bruxelles sau Valonia, nu poate rămâne aşa cum este”, a declarat Georges Gilkinet, vicepremier şi ministru responsabil cu transporturile, într-un comunicat.

Aviaţia de afaceri reprezintă 12% din tot traficul aerian din Belgia, potrivit Asociaţiei Europene pentru Aviaţia de Afaceri.