Bursele chinezești au deschis pe roșu vineri, pe fondul temerilor legate de escaladarea tensiunilor de la granița Ucrainei, care au determinat și căderea Wall Street, cu o zi în urmă, potrivit Le Figaro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În primele tranzacții la Hong Kong, indicele Hang Seng ceda 0,64% la 24.633,66 puncte. Indicele compozit al bursei din Shanghai ceda 0,47% la 3451,63 puncte, în timp ce bursa din Shenzhen scădea cu 0,65% la 2287,27 puncte.

Și bursa din Tokyo evolua pe roșu. Indicele vedetă Nikkei ceda 1,34% la 26.868,23 puncte iar indicele extins Topix scădea cu 1,08% la 1910,45 puncte.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Statele Unite și-au reafirmat temerile legate de un atac al Rusiei „în zilele următoare”, în timp ce Moscova respinge în continuare acuzațiile. În regiunea separatistă lupte s-au intensificat.