Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat peste 9,97 miliarde de lei la capitalizare, respectiv 2,2%, în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a crescut uşor cu 0,41%, în comparaţie cu săptămâna anterioară, arată Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Potrivit datelor publicate de BVB, consultate de AGERPRES, capitalizarea bursieră a ajuns la 462,29 miliarde de lei, în perioada 20 – 24 octombrie 2025, în creştere de la 452,32 miliarde de lei, în perioada 13 – 17 octombrie 2025.

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 232,75 milioane de lei, mai mare decât cel consemnat în săptămâna anterioară, de 231,79 milioane de lei.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Cea mai buna zi de tranzacţionare la BVB a fost vineri, 24 octombrie, când s-a înregistrat un rulaj de 66,55 milioane de lei, iar cea mai slaba zi, luni, 20 octombrie, cu o valoare a tranzacţiilor de 38,36 milioane de lei.

Acţiunile Băncii Transilvania au fost şi în această săptămână cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de peste 51,11 milioane de lei şi o creştere a preţului de 0,43%.

În topul tranzacţiilor se mai află titlurile societăţii OMV Petrom, cu schimburi de 36 de milioane de lei (+8,20%), şi cele ale Hidroelectrica – cu 30,55 milioane de lei (-0,49%).

Indicele principal al Bursei de Valori Bucureşti – BET – a închis săptămâna la 22.544,20 puncte.

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Armătura (+98,21%), Grupul Industrial Electrocontact (+14,19%) şi Transgaz (+11,76%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile Societăţii de Construcţii Napoca, cu un declin de 12,14%, urmate de cele ale Cabochim (-5,77%) şi Electroaparataj (-5,56%).