Christian Săcărea, vicerector Universitatea Babeș-Bolyai: Peisajul academic din România este supra-fragmentat, cu zeci de universități. Asta e o nebunie / UBB va lansa un program pentru alfabetizarea digitală cu scopul de „a depăși problema TikTok”

studenti la absolvire Sursa foto: Aviahuismanphotography | Dreamstime.com

Peisajul academic din România este supra-fragmentat, cu zeci de universități, a declarat Christian Săcărea, vicerector al Universității Babeș-Bolyai (UBB), la evenimentul Romanian Digital Day, organizat la sediul Parlamentului European de la Bruxelles. Economedia a participat la eveniment.

„Îmi pare rău. Asta e o nebunie. Ne plângem că nu avem un jucător important (n.e. – universitate) la nivel mondial, dar putem foarte ușor să avem acest lucru, doar punând resurse împreună și nu irosind resurse în supra-fragmentare”, a declarat Săcărea.

În România, există 63 de universități acreditate, dintre care 56 sunt publice și 7 private, potrivit Edu.ro.

Analize Economedia

retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar

El a făcut această declarație în contextul discuțiilor tot mai frecvente despre tehnologiile cuantice, care reprezintă următorul pas după dezvoltarea AI. În acest context, Săcărea spune că trebuie să „investim în educație”, iar fragmentarea este un obstacol.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Educația înseamnă mai mult decât, scuzați, scris, citit, matematică. Înseamnă a oferi cunoștințe de bază și solide despre tehnologie, despre STEM, deoarece acestea generează creștere economică pentru toată lumea și bunăstare. Investiți în educație, deoarece educația este cea care ar putea schimba și rezolva toate aceste probleme”, a îndemnat el participanții la eveniment.

Inițiativă pentru „a depăși problema TikTok”

Săcărea a anunțat și o inițiativă menită să combată dezinformarea de pe TikTok.

„Vom lansa un program foarte amplu și caut sprijin peste tot pentru alfabetizarea digitală, care este, cred eu, principala noastră boală”, a mai spus vicerectorul UBB.

Potrivit lui, oamenii lucrează cu date fără să aibă idee ce se află în spatele lor.

„Așa că am elaborat un program foarte cuprinzător de educație privind alfabetizarea digitală, ca o pâlnie, care se termină la vârf cu educația executivilor, dar care începe de la bază”, a afirmat Săcărea. El nu a oferit alte detalii despre proiect.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.