Cine este Florin Roman, propus ministru al Digitalizării în Guvernul PNL-PSD-UDMR: De la șef de secție Mediafax în CA-urile E.On Distribuție, CEC sau Daewoo Automobile România

Carmen Radu nov. 22, 2021 0 comentarii
Florin Roman deputat

Liberalul Florin Roman a fost agreat ministru al Digitalizării în Guvernul PNL-PSD-UDMR, arată lista votată, potrivit surselor G4Media.ro.

Lista miniștrilor PNL:

  • Cătălin Predoiu – Ministerul Justiției
  • Dan Vîlceanu – Ministerul Fondurile Europene
  • Daniel Cadariu (deputat de Suceava, susținut de Gheorghe Flutur) la Ministerul IMM-urilor, Antreprenoriatului și Turismului
  • Florin Roman – Ministerul Digitalizării
  • Lucian Bode – Ministerul de Interne
  • Bogdan Aurescu – Ministerul de Externe
  • Sorin Cîmpeanu – Ministerul Educației
  • Virgil Popescu – Ministerul Energiei

Florin-Claudiu Roman s-a născut la 22 aprilie 1974, potrivit CV-ului publicat pe site-ul cdep.ro.

Este licenţiat în Ştiinţe Economice la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, unde s-a specializat în ”Contabilitate şi Gestiune Financiară (1992-1996). De asemenea, este licenţiat în Ştiinţe Economice la Universitatea Athenaeum din Bucureşti, specializarea ”Contabilitate şi Informatica de Gestiune” (2008-2011). A urmat cursurile Facultăţii de Psihologie din cadrul Universităţii Titu Maiorescu din Bucureşti şi are un master în ”Tehnici de Comunicare şi Influenţă Socială” (2012).

A urmat cursuri de apărare şi securitate naţională la Colegiul Naţional de Apărare (2005). A studiat Management performant la The Open University – CODECS Bucureşti (2006).

A ocupat funcţiile de: şef de secţie la Agenţia MEDIAFAX, Unirea Press SRL, Alba Iulia (1997-2005); consilier la Cabinetul Preşedintelui în cadrul Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul gazelor naturale (2005-sept. 2006); membru în Consiliul de Administraţie al Eon Distribuţie (oct. 2006-aug. 2008); membru al Consiliului de Administraţie al CEC (febr.-iul. 2007); preşedinte al Consiliului de Administraţie al Electrica Serv (febr. 2008-febr. 2009); membru în Consiliul de Administraţie al SC Automobile România SA (mart. 2007-ian. 2009); preşedinte al Consiliului de Administraţie al SC Daewoo Automobile România SA (mart. 2007-ian. 2009); membru al Consiliului de Administraţie al Eximbank (aug. 2007-dec. 2008); secretar general al Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (sept. 2006-oct. 2011), conform cdep.ro.

A fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Alba (iul. 2012-dec. 2016).

A fost ales deputat PNL în legislatura 2016-2020. A fost vicelider (febr.-sept. 2017) şi lider al grupului parlamentar al PNL (nov. 2019-dec. 2020). A fost membru în Comisia pentru muncă şi protecţie socială (mai-iun. 2017), membru, apoi preşedinte (oct. 2017-dec. 2019) al Comisiei pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului. De asemenea, a fost membru în Comisia parlamentară a revoluţionarilor din Decembrie 1989. A ocupat funcţia de vicepreşedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri şi a Războiului pentru Întregirea Neamului.

A fost reales deputat PNL în legislatura 2020-2024. Începând cu septembrie 2021, ocupă funcţia de vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor, iar din octombrie 2021 – preşedinte interimar al Camerei Deputaţilor. Face parte din Comisia pentru buget, finanţe şi bănci, precum şi din Comisia parlamentară a revoluţionarilor din Decembrie 1989.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *