Fluctuația angajaților din transport și logistică a scăzut semnificativ și indică o preferință a angajaților pentru stabilitate, pe fondul unui climat economic marcat de instabilitate, cu măsuri fiscale care au presupus reduceri de bugete, arată o analiză bazată pe date interne ale Eltra Logis, unul dintre principalii jucători de pe piața de logistică, transport și depozitare de nișă.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Datele companiei indică o scădere a ratei de fluctuație a personalului cu 20% în prima jumătate a anului 2025, comparativ cu perioada similară a anului trecut. Acest fenomen este vizibil în special în rândul șoferilor de cursă lungă, unde retenția forței de muncă a fost o provocare constantă în anii precedenți.
Un indicator important al acestei schimbări este durata medie a angajării, care a crescut cu 48 luni în aceeași perioadă. Angajații, confruntați cu incertitudinea din piață, aleg să rămână loiali companiilor.
„Incertitudinea economică din România a avut un efect neașteptat, dar benefic, pe piața muncii din industria de transport și logistică. Am observat că angajații noștri sunt mai stabili și mai loiali. Dacă în general în industria noastră ne loveam constant de o fluctuație mare de personal, vedem acum că angajații acordă o importanță mai mare stabilității locului de muncă în detrimentul unor posibile câștiguri mai mari, dar nesigure. Această evoluție ne permite să punem mai mult accent pe dezvoltarea internă și pe strategii de retenție pe termen lung, în loc să ne concentrăm constant pe recrutare. Este o șansă importantă de a investi și mai mult în echipa pe care o avem și a consolida o echipă solidă, capabilă să răspundă eficient provocărilor pieței și să ofere servicii de înaltă calitate clienților noștri”, a declarat Mihai Teodoresc, Managing Director al Eltra Logis.
Pentru următoarele 12–18 luni, compania nu anticipează schimbări majore, însă își propune să crească productivitatea prin optimizarea proceselor, digitalizare și programe de învățare menite să ofere angajaților instrumentele necesare pentru a lucra mai eficient.
Eltra Logis a fost fondată de Elena Jianu în anul 2006 și este deținută integral de aceasta. Compania a început cu un singur depozit în România, în Albota, și a ajuns să aibă mai multe depozite atât în România, cât și în Spania. Compania a raportat în 2024 afaceri de 53 milioane de lei (creștere de 35%) și un profit net de 732.186, în scădere cu 15%, la 27 de angajați.