Constructorul italian de automobile sportive Maserati, o marcă din portofoliul grupului Stellantis, a anunţat marţi că a decis să pună punct planurilor care vizau lansarea unei versiuni electrice a modelului sport MC20, ca urmare a cererii scăzute din partea potenţialilor clienţi, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Modelul MC 20 Folgore era programat să fie lansat pe piaţă în acest an.

Producătorul de automobile a luat decizia de a renunţa la MC 20 Folgore ca urmare a perspectivelor comerciale reduse, în condiţiile în care un număr redus de unităţi sunt prognozate să fie vândute în următorii ani, a precizat un purtător de cuvânt de la Maserati. Potrivit studiilor de piaţă, clienţii modelului MC20 preferă motoarele puternice pe benzină şi “nu sunt pregătiţi să facă trecerea la vehiculele pe baterie în viitorul apropiat”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Lansat în 2020, modelul sport MC20 echipat cu un motor de 630 cai putere este produs la uzina Maserati de la Modena, nordul Italiei, şi are un preţ de pornire de aproximativ 240.000 de euro.

Anul trecut, marca Maserati a vândut doar 11.300 de vehicule, mai puţin de jumătate faţă de cele 26.600 de unităţi vândute în 2023, şi a realizat un profit operaţional de 260 milioane de euro.

În schimb, rivalul italian Ferrari va lansa primul său model electric în luna octombrie a acestui an, iar Lamborghini, o subsidiară a grupului german Volkswagen, va lansa primul său automobil electric în 2029. Constructorul german de automobile sportive Porsche oferă automobile electrice încă din 2019.

Gama de modele Maserati include în prezent versiuni electrice ale coupe-ului GranTurismo, ale versiuni convertibile GranCabrio precum şi ale SUV-ului Grecale.

Cu excepţia GT2 Stradale, un model care ar urma să fie lansat în primul trimestru, Maserati nu are programate alte noi lansări iar grupul Stellantis revizuieşte în prezent planul de afaceri al mărcii, plan care anul trecut a fost pus pe pauză.