Fondul suveran de investiţii al Norvegiei, unul dintre cei mai mari investitori globali, a raportat vineri un profit de 893 miliarde de coroane norvegiene (83,89 miliarde de dolari) în primul trimestru din 2023, faţă de pierderi de 653 miliarde de coroane norvegiene în urmă cu un an, datorită câştigurilor de pe pieţele de capital, transmite Reuters, citat de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În primele trei luni din acest an, randamentul general al investiţiilor fondului a fost de 5,9%. Investiţiile în acţiuni au avut un randament de aproape 8%, iar portofoliul de bonduri a avut un randament de aproape 3%.

„Este de fapt unul dintre cele mai solide trimestre pe care le-am avut vreodată. În pofida turbulenţelor de pe pieţele financiare din martie, pe fondul temerilor privind o nouă criză bancară, investiţiile în acţiuni au avut un randament de aproape 8%”, a anunţat adjunctul directorului general, Trond Grande.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

El a adăugat că avansul pieţei bursiere a fost determinat, în principal, de sectorul tehnologic şi de consum.

Fondul suveran este gestionat de Banca Norvegiei şi deţine acţiuni în aproximativ 9.200 de companii din întreaga lume, controlând 1,5% din toate acţiunile listate la nivel mondial. Fondul a primit în primul trimestru din 2023 fonduri de la Guvern în valoare de 217 miliarde de coroane.

La 31 martie 2023, aproximativ 70% din active erau deţinute în acţiuni, 27,3% erau investite în instrumente cu venit fix, 2,4% în imobiliare şi 0,1% în proiecte din domeniul energiilor regenerabile. Fondul suveran de investiţii al Norvegiei deţine active de aproximativ 1.400 miliarde de dolari.

Înfiinţat în 1996, Fondul investeşte veniturile generate de Norvegia din producţia de petrol şi gaze în obligaţiuni, acţiuni, proprietăţi imobiliare şi proiecte de energie regenerabilă.