Forarea unei sonde de mare adâncime a fost finalizată în această lună la Caragele, unde există printre cele mai mari rezerve de gaze naturale onshore din România, o altă sondă fiind în curs de execuţie.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Zăcământul se întinde pe raza mai multor localităţi din judeţele Buzău şi Brăila şi este unul dintre cele mai productive din portofoliul Societăţii Naţionale de Gaze Naturale (SNGN) Romgaz SA.

„În ultimii ani, producţia pe zăcământul Caragele a reprezentat între 5-7% din totalul producţiei la nivelul SNGN Romgaz SA, acest lucru situând Caragele în topul zăcămintelor productive din portofoliul companiei”, a transmis pentru AGERPRES Ministerul Economiei.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Datele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei, din luna octombrie 2024, au arătat că producţia SNGN Romgaz SA a reprezentat 51,95% din totalul producţiei interne curente de gaze naturale. În debutul anului 2025, pe platforma Caragele a fost finalizată o nouă sondă de mare adâncime, urmând ca alte proiecte să fie dezvoltate cu scopul extinderii infrastructurii de producţie a gazelor naturale.

„Măsurile ce vor fi întreprinse de SNGN Romgaz SA pentru dezvoltarea proiectului Caragele, respectiv pentru evaluarea acumulărilor deja descoperite, evidenţierea de noi acumulări şi exploatarea acestora presupun forarea de noi sonde de mare adâncime (din care una a fost deja finalizată în cursul lunii ianuarie 2025, iar alta este în fază avansată de execuţie) şi derularea unui proiect de extindere a infrastructurii productive, ce va cuprinde constituirea de noi grupuri tehnologice, capabile să prelucreze volumele de hidrocarburi ce vor fi extrase din sondele viitoare, creşterea capacităţii de transport şi tratare gaze naturale şi instalarea unei unităţi de separare a hidrocarburilor lichide la temperatură joasă. În urma tuturor acestor proiecte de investiţii se aşteaptă o creştere substanţială a producţiei actuale de gaze a zăcământului Caragele, la care se va adăuga şi o cantitate semnificativă de condensat”, arată sursa citată.