IKEA, retailerul suedez de mobilă brand, închide toate magazinele din Rusia și întrerupe aprovizionarea din Rusia și Belarus, după invazia Ucraina, scrie Reuters.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Războiul are atât un impact uriaș și are ca rezultat perturbări grave ale lanțului de aprovizionare, motiv pentru care grupul a decis să întrerupă temporar operațiunile IKEA în Rusia”, a transmis Ingka Group, din care compania IKEA face parte.

Inter IKEA se ocupă de aprovizionare, iar Ingka Group deține majoritatea magazinelor IKEA din întreaga lume, inclusiv toate cele 17 din Rusia.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Până în august 2021, Rusia a fost a 10-a cea mai mare piață a IKEA, cu vânzări de 1,6 miliarde de euro sau 4% din totalul vânzărilor cu amănuntul. Belarus este doar o piață de aprovizionare pentru IKEA, nu are locații deschise în țară.