Indicele de referință BET al Bursei de Valori București (BVB) a înregistrat luni, 14 iulie, o creștere de 1,06%, trecând pentru prima oară peste pragul de 19.000 de puncte, conform datelor agregate de Economedia de la BVB.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Indicele a închis astfel ședința la o nouă valoare record de 19.057,52 de puncte, după ce joia trecută înregistra un nou maxim istoric.

Dinamica indicelui de luni a fost determinată în principal de aprecierea acțiunilor Electrica (3,4%), TeraPlast (2,5%) și Digi Communications (2,3%).

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

La polul opus, au scăzut acțiunile Transelectrica (-3,7%), One United Properties (-0,7%) și Antibiotice (-0,4%).

Dinamica indicelui vine într-un peisaj mixt în Europa, cu dinamici de la minus 0,5% pentru indicele berlinez DAX la plus 0,6% pentru indicele londonez FTSE 100.

BET afișează de la începutul anului o creștere de 14%. Cu tot cu dividende (BET-TR), investitorii au un randament de 19,9%.

Lichiditatea totală s-a ridicat la 1,73 de miliarde de lei, dar 1,66 de miliarde de lei a fost ultima emisiune de titluri de stat Fidelis, cea din iulie, în timp ce 71,3 milioane de lei au fost restul tranzacțiilor.

Pe segmentul de acțiuni, cei mai lichizi emitenți au fost Banca Transilvania (35,9 milioane de lei), Electrica (3,8 milioane de lei) și Transelectrica (2,6 milioane de lei).