Șeful ANIA, lobby-ul francez al industriei alimentare, a declarat joi că ultima rundă de negocieri dintre retaileri și marile companii de bunuri de consum va duce probabil la reduceri de prețuri cuprinse între zero și 1% în medie, scrie Reuters.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“La finalul negocierilor, se pare că vom fi între minus 1 și zero”, a declarat Jean-Philippe Andre pentru postul de radio RMC.

Franța a fost cuprinsă de o dezbatere privind prețul produselor de bază, retailerii afirmând că majorările de preț ale producătorilor sunt nejustificate.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Guvernul a cerut retailerilor și furnizorilor să încheie negocierile anuale privind prețurile în ianuarie, cu două luni mai devreme decât de obicei, în încercarea de a reduce inflația.

Ultima rundă de negocieri între retaileri și marii furnizori, precum Danone sau Nestle, s-a încheiat la 31 ianuarie.