Ministerul Antreprenoriatului şi Turismului a încheiat, până la această dată, 7.096 de contracte cu beneficiarii eligibili ai programelor Femeia Antreprenor şi Start-Up Nation, Pilonul I (Naţional) şi Pilonul II (Diaspora), în valoare de peste 1,4 miliarde de lei, potrivit unui comunicat de presă al ministerului.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Ministerul transmite că numărul total de dosare evaluate a fost de 13.500, notificările de admitere transmise au fost de 9.010, iar 7.096 de contracte au fost semnate.

Separat, pe programul Femeia Antreprenor, dosarele evaluate au ajuns la 1.800, notificările de admitere transmise au fost de 1.175, iar numărul de contracte semnate a fost de 913.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

La Start-Up Nation (Naţional), centralizarea datelor a indicat 10.052 de dosare evaluate, 6.899 de notificări de admitere transmise şi 5.452 de contracte semnate.

În cazul programului Start-Up Nation (Diaspora), s-au evaluat 1.648 de dosare, însă contracte semnate au fost 731, în condiţiile în care au fost 936 de notificări de admitere.

„Echipa Direcţiei Generale Antreprenoriat şi Programe de Finanţare derulează, în continuare, evaluări ale cererilor de finanţare, drept urmare rugăm aplicanţii să urmărească permanent contul creat pe platforma granturi.imm.gov.ro, precum şi informaţiile referitoare la cele două programe, publicate pe site-ul Ministerului Antreprenoriatului şi Turismului”, se mai spune în comunicat.