Compania germană de călătorie cu autocarul FlixBus anunță că lansează o nouă rută națională: curse zilnice din București spre Brăila, Galați și Tulcea.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Noua rută este operată în parteneriat cu un operator de transport local.
Începând cu 30 octombrie, autocarele vor circula zilnic între aceste destinații.
Autocarul va pleca din București la ora 14:30, iar durata totală a călătoriei până la Tulcea va fi de aproximativ 6 ore. Prețurile biletelor vor începe de la 72 de lei, în funcție de momentul rezervării și disponibilitate.
„Delta Dunării are un potențial turistic uriaș, iar pentru a continua să se dezvolte are nevoie de cât mai multe conexiuni. Odată cu liberalizarea pieței de transport interjudețene, tot mai mulți pasageri aleg autocarul pentru că au mai multe opțiuni de preț, confort și multiple rute. Observăm tot mai frecvent pasageri care își planifică vacanțele online și rezervă din timp, semn al unei schimbări în modul în care oamenii călătoresc. Prin această nouă rută, FlixBus își propune să contribuie la o mobilitate accesibilă și sustenabilă, conectând Bucureștiul și orașele din sud-est cu Delta Dunării”, a declarat Adrian Rășoiu, reprezentant FlixBus România.
Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS), în 2024 numărul turiștilor care au vizitat Delta Dunării a înregistrat o scădere semnificativă, de aproape 20% față de anul anterior. În același timp, cheltuielile cu transportul turiștilor străini au crescut cu 15,3%, semn al unei cereri în creștere pentru mobilitate și servicii de transport accesibile.
În prezent, FlixBus conectează orașe precum București, Constanța, Cluj-Napoca, Iași, Timișoara, Oradea, Craiova, Arad, Botoșani și Satu Mare.
FlixBus activează în România din 2017.

Sursa foto: FlixBus