Vânzarea de locuințe a crescut în luna noiembrie, după contracție în octombrie și septembrie, arată datele transmise marți de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În luna noiembrie 2022 au fost vândute, la nivelul întregii țări, 61.659 de imobile, cu 1.732 mai multe față de luna octombrie. Numărul caselor, terenurilor și apartamentelor care au făcut obiectul tranzacțiilor în luna noiembrie este cu 4.095 mai mare față de perioada similară a anului 2021.

Cele mai multe vânzări de imobile au fost înregistrate, în noiembrie 2022, în București – 13.333, Ilfov – 3.491 și Brașov – 3.470. Județele cu cele mai puține imobile vândute în aceeași perioadă sunt Olt – 219, Teleorman – 243 și Călărași – 301.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Numărul ipotecilor, la nivel național, în noiembrie 2022, a fost de 22.680, cu 2.720 mai mic față de noiembrie 2021. Cele mai multe operațiuni de acest gen au fost înregistrate în București – 4.993, Ilfov – 1.983 și Timiș – 1.420. La polul opus se află județele Covasna – 58, Harghita – 63 și Sălaj – 68.

Județele în care au fost vândute cele mai multe terenuri agricole în a unsprezecea lună a anului 2022 sunt Dolj – 1.088, Galați – 805 și Buzău – 789.