Frica de minele care plutesc în derivă îngreunează munca pescarilor români, scrie publicația bulgară dnevnik.bg, citată de Rador. Pescuitul pe timp de noapte este acum aproape imposibil din cauza vizibilității reduse. „Este prea periculos, ne temem pentru viețile noastre”, a spus pescarul român George Dan Gheorghiu. După agresiunea rusă din Ucraina, Moscova și Kievul se acuză reciproc legat de cine pune mine în Marea Neagră.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Marina Română lucrează la dezamorsarea acestora. Aceasta patrulează pe drumul principal pentru transportul cerealelor ucrainene, dar se antrenează și pentru dezamorsarea minelor. Înainte de război, era instruită să lucreze cu mine vechi, din cel de-al Doilea Război Mondial, dar acum trebuie să lucreze într-un mediu nou.

Până acum au dezamorsat cinci mine marine. „Nu pare mult, dar chiar și una este suficientă pentru a provoca distrugeri mari, dacă lovește o navă sau un port”, spune Valentin Demente, un căpitan de navă de război.

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania