Sondaj BestJobs: Peste 62% dintre angajați vor să lucreze de la birou sau cel puțin în format hibrid, după ridicarea stării de alertă

angajati Sursă foto: Unsplash

Peste 62% dintre români au declarat că ar alege să lucreze de la birou sau cel puţin în format hibrid, după ridicarea stării de alertă, în timp ce 38% ar prefera exclusiv remote, potrivit unui sondaj al platformei BestJobs.

În prezent, 48% dintre angajaţi au declarat că lucrează de la sediu, 42% exclusiv de la distanţă, iar 10% într-un format hibrid.

Chiar dacă se va reveni la munca de la birou ca normă, 24% dintre angajaţi spun că posibilitatea de a lucra remote reprezintă un beneficiu de luat în calcul atunci când îşi negociază contractul de muncă.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Atunci când evaluează un nou loc de muncă în vederea angajării, doar 7% dintre candidaţi mai consideră că lucrul exclusiv de la birou ar reprezenta un compromis pe care ar trebui să îl facă, în timp ce 14% au declarat că ar accepta mai greu o poziţie care implică lucrul exclusiv remote.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Schimbările în modul de lucru din ultimii doi ani au transformat stilul nostru de viaţă, am fost nevoiţi să ne reorganizăm toate aspectele vieţii în funcţie de modul de desfăşurare a activităţii de la locul de muncă. Pentru unii, modul de lucru remote a fost o soluţie potrivită şi rămâne opţiunea preferată, în timp ce pentru alţii a însemnat un compromis greu de acceptat”, spune Ana Vişian, marketing manager BestJobs România.

Interesul pentru joburile remote nu se diminuează chiar dacă restricțiile se ridică

Tot mai mulți angajați sunt deschisi de a se întoarce la birou, mai ales în contextul în care restricţiile vor fi eliminate, păstrând totuşi posibilitatea fermă din partea angajatorului, de a lucra remote.

Interesul pentru joburile remote este foarte mare în continuare, întrucât candidaţii au înregistrat în ultimele 30 zile peste 62.000 de aplicări, cele mai multe dintre ele pentru oportunităţi în vânzări, IT/ telecomunicaţii şi management.

În luna februarie 2022, pe platforma de recrutare online BestJobs au fost deschise aproximativ 3.500 de poziţii care oferă posibilitatea muncii exclusiv de la distanţă, de două ori mai multe decât în februarie 2021 şi cele mai multe de la începutul pandemiei. În plus, alte peste 1.000 de joburi care presupun un mod de lucru hibrid sunt disponibile candidaţilor de pe platformă. În ultimele 30 zile, cele mai multe dintre poziţiile remote disponibile pe platformă au fost în IT / Telecomunicaţii, Management şi Inginerie.