Pentru unii șoferi francezi, autostrada este un coș de gunoi în aer liber, scrie TF1. Potrivit unui sondaj Vinci Autoroutes, unul din patru francezi, adică 27%, recunoaște că aruncă gunoaie și mucuri de țigară pe autostradă.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Deși această cifră nu s-a schimbat semnificativ față de anul trecut, ea a crescut cu șase puncte în rândul persoanelor cu vârste sub 35 de ani, 42% dintre cei chestionați având acest obicei.

Locuitorii din regiunile afectate de incendii sunt mai conștiincioși

Când vine vorba de mucuri de țigară, automobiliștii și fumătorii din regiunile afectate de incendii de pădure sunt mai conștiincioși. 16% dintre ei le aruncă pe geam în Occitanie, 17% în Corsica și Provence-Alpes-Côte d’Azur, față de 39% în Île-de-France și Grand Est. În plus, 50% dintre cei sub 35 de ani aruncă mucurile de țigară pe jos.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Deși această practică rămâne destul de răspândită, 57% dintre francezi se simt vinovați de ea, iar 19% se simt rușinați. Fundația Vinci Autouroutes a lansat recent o campanie de sensibilizare în încercarea de a limita acest fenomen.