Ţările în curs de dezvoltare au plătit anul trecut o sumă record de 1.400 miliarde de dolari pentru serviciul datoriei externe, din cauza dobânzilor foarte mari, arată un raport publicat marţi de Banca Mondială, informează agenția de știri AFP, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În rândul acestor ţări, cele mai sărace şi mai vulnerabile ţări au cheltuit numai ele suma record de 96,2 miliarde de dolari pentru serviciul datoriei externe, dintre care aproape 35 de miliarde de dolari au reprezentat dobânzile, de asemenea un nivel record. Aceste ţări sunt eligibile să primească un împrumut de la Asociaţia Internaţională de Dezvoltare (IDA), o agenţie din cadrul Băncii Mondiale care acordă împrumuturi celor mai sărace ţări.

Dobânzile ridicate au dus costurile cu dobânzile la cel mai înalt nivel din ultimii 20 de ani, precizează Banca Mondială, care a arătat că nivelul dobânzilor plătite pentru împrumuturile contractate de la creditorii oficiali s-a dublat, trecând de 4%.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Dobânzile care se aplică pentru împrumuturile de la creditorii privaţi sunt şi mai mari, atingând 6%, cel mai ridicat nivel din ultimii 15 ani.

Chiar dacă dobânzile de referinţă au început să scadă în numeroase economii avansate, inclusiv în SUA, pe ansamblu “ele ar trebui să rămână superioare mediei din cursul deceniului de dinainte de Covid-19”, a estimat Banca Mondială într-un comunicat de presă.

“Cu excepţia fondurilor de la Banca Mondială şi alte instituţii multilaterale, banii ies din economiile sărace în condiţiile în care ar trebui să intre”, a declarat economistul şef al Băncii Mondiale, Indermit Gill.

Pe acest fundal al costurilor ridicate cu serviciul datoriei externe, numeroase ţări în curs de dezvoltare s-au împrumutat mai mult de la instituţii multilaterale, precum Banca Mondială, ceea ce a pus şi mai multe presiuni asupra finanţelor lor.

“În ţările sărace puternic îndatorate, băncile multilaterale şi de dezvoltare joacă în prezent rolul de creditor de ultimă instanţă, un rol pentru care ele nu au fost concepute”, a adăugat Indermit Gill.

Grupul Băncii Mondiale, una dintre cele mai mari surse de finanţare şi expertiză pentru ţările în curs de dezvoltare, ia măsuri rapide şi complexe pentru a ajuta ţările în curs de dezvoltare să îşi consolideze reacţia faţă de provocările generate de pandemie.