Prima navă complet electrică pentru pasageri din România a fost lansată pe Bega, sâmbătă dimineața, în zona Solventul. Ambarcațiunea Ventura este una privată și aparține unui antreprenor timișorean care a dorit să îmbogățească oferta de petrecere a timpului liber pe canalul Bega. Ambarcațiunea, ecologică și silențioasă, cu dotări și design moderne, va funcționa ca un bar plutitor.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
“După doi ani de eforturi susținute, suntem obosiți, dar fericiți. Plutește, deci înseamnă că putem să lovim șampania de ea. Este o navă de pasageri complet electrică, care a necesitat foarte multă muncă. Este un prototip, până la urmă. Eu, copilărind aici, simt că am pus ceva pe apă în orașul meu”, a declarat Dănuț Radiș pentru Best of Timișoara.
În perioada următoare vor începe testele cu ambarcațiunea pe apă, iar în două-trei săptămâni va putea primi călători. Se vor putea face plimbări și evenimente private, pe bază de rezervări.


