Warren Buffett a donat vineri acţiuni Berkshire Hathaway în valoare record de 6 miliarde de dolari, cea mai mare donaţie anuală a sa de până acum, în cadrul angajamentului său de a-şi dona averea acumulată, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Donaţia s-a îndreptat către Fundaţia Bill şi Melinda Gates şi alte patru organizaţii caritabile de familie, ridicând contribuţia totală a lui Buffett la peste 60 de miliarde de dolari din 2006 până în prezent.

Buffett, în vârstă de 94 de ani, a donat în total 12,36 milioane de acţiuni clasa B ale Berkshire Hathaway, distribuite astfel: 9,43 milioane de acţiuni către Fundaţia Gates, 943.384 de acţiuni către Fundaţia Susan Thompson Buffett (denumită după prima sa soţie), câte 660.366 de acţiuni către cele trei fundaţii conduse de copiii săi: Howard G. Buffett Foundation, Sherwood Foundation (condusă de Susie Buffett) şi NoVo Foundation (condusă de Peter Buffett).

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

În ciuda donaţiei uriaşe, Buffett deţine în continuare 13,8% din acţiunile Berkshire, rămânând unul dintre cei mai mari acţionari. Potrivit Forbes, averea sa era estimată la 152 de miliarde de dolari înainte de această donaţie, ceea ce îl plasa pe locul cinci în topul celor mai bogaţi oameni din lume; după donaţie, ar coborî pe locul şase.

Buffett a subliniat, într-o declaraţie oficială, că nu intenţionează să vândă acţiuni Berkshire, nici acum, nici în viitor. El a început să-şi doneze averea în 2006 şi a modificat recent testamentul astfel încât 99,5% din averea sa rămasă să fie direcţionată, după moartea sa, către un trust caritabil gestionat de copiii săi, care vor avea la dispoziţie aproximativ un deceniu pentru a decide împreună destinaţia fondurilor.

Buffett conduce conglomeratul Berkshire Hathaway, evaluat la peste 1.000 de miliarde de dolari, din 1965. Grupul deţine aproape 200 de companii, inclusiv Geico (asigurări auto), calea ferată BNSF, şi acţiuni în companii precum Apple şi American Express.

Cele patru organizaţii de familie sprijină domenii diverse: Fundaţia Susan Thompson Buffett finanţează programe de sănătate reproductivă, Sherwood Foundation sprijină educaţia timpurie şi ONG-uri din Nebraska, Howard G. Buffett Foundation luptă împotriva foametei globale şi a traficului de persoane, iar NoVo Foundation sprijină fetele şi femeile marginalizate, precum şi comunităţile indigene.

Buffett a declarat în iunie anul trecut că donaţiile către Fundaţia Gates vor înceta după moartea sa.