Zona euro și UE au înregistrat o creștere de 0,3% în al doilea trimestru din acest an (date Eurostat)

zona schengen euro UE bani Foto: Marian Vejcik / Dreamstime.com

Zona euro şi Uniunea Europeană au înregistrat o creştere de 0,3% în trimestrul doi din acest an, similară celei din primele trei luni din 2024, când avansul a fost tot de 0,3% în ambele zone, potrivit datelor preliminare publicate de Eurostat. România a raportat un avans de 0,1% în trimestrul doi din 2024, după o expansiune de 0,5% în precedentele trei luni.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În rândul statelor membre UE pentru care sunt disponibile datele, cele mai mari creşteri în trimestrul doi din acest an, comparativ cu primele trei luni din 2024, au fost în Polonia (1,5%), Irlanda (1,2%) şi Ţările de Jos (1%), scăderi fiind înregistrate în Letonia (minus 1,1%), Suedia (minus 0,8%), Ungaria (minus 0,2%) şi Germania (minus 0,1%).

Faţă de perioada similară din 2023, în trimestrul doi din acest an economia zonei euro a înregistrat un avans de 0,6%, iar cea a UE o expansiune de 0,8%, după o creştere de 0,5% în zona euro şi de 0,6% în UE, în primele trei luni din 2024. România a raportat un avans anual de 0,8% în trimestrul doi din 2024, după o expansiune de 2,2% în precedentele trei luni.

Analize Economedia

Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar

Conform datelor Institutului Naţional de Statistică (INS), în România Produsul Intern Brut (PIB) a crescut cu 0,1% în trimestrul II 2024, comparativ cu trimestrul anterior, iar în primul semestru s-a majorat cu 0,7% faţă de perioada similară din 2023, pe seria brută, şi cu 1,5% pe seria ajustată sezonier.

Pe seria ajustată sezonier, Produsul Intern Brut a crescut cu 0,1% în trimestrul II 2024, comparativ cu trimestrul anterior. Faţă de acelaşi trimestru din anul 2023, PIB s-a majorat cu 0,8%. În semestrul I 2024, comparativ cu semestrul I 2023, Produsul Intern Brut a crescut cu 1,5%.

Pe serie brută, comparativ cu acelaşi trimestru din anul 2023, Produsul Intern Brut, în trimestrul II 2024, a înregistrat o creştere cu 0,8%. În semestrul I 2024, comparativ cu semestrul I 2023, Produsul intern brut s-a majorat cu 0,7%.