Lagarde: BCE „este pregătită să reacționeze în funcție de necesități” pentru a menține stabilitatea zonei euro

bani, finantari, euro Foto: Pexels.com

Banca Centrală Europeană este „pregătită să reacționeze în funcție de necesități” pentru a păstra stabilitatea prețurilor și a finanțelor în zona euro, a declarat președintele acesteia, în urma preluării Credit Suisse de către UBS, a declarat Christine Lagarde, președintele BCE, citat de Financial Times.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Luni, Christine Lagarde a declarat în fața deputaților europeni că sistemul bancar din zona euro este „rezistent, cu poziții solide de capital și lichiditate”.

Ea a declarat că BCE monitorizează piețele și că setul său de instrumente este „complet echipat pentru a oferi sprijin de lichiditate sistemului financiar din zona euro, dacă este necesar”.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Lagarde a salutat preluarea Credit Suisse cu sprijinul guvernului, care a fost finalizată duminică, numind-o „instrumentală pentru restabilirea unor condiții de piață ordonate și pentru asigurarea stabilității financiare”.

Comentarii

Comments are closed.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.