Guvernul Italiei nu are nevoie să investească direct în Stellantis, deoarece producătorul auto se descurcă bine, a sugerat luni ministrul Economiei Giancarlo Giorgetti, reluând comentarii similare făcute săptămâna trecută de preşedintele grupului, transmite agenția Reuters, citată de News.ro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Întrebat de reporteri dacă Roma ar trebui să preia o participaţie la Stellantis pentru a avea mai mult cuvânt de spus în managementul său, Giorgetti a spus că CEO-ul companiei, Carlos Tavares, a demonstrat că poate obţine cele mai înalte rezultate financiare pentru grup.

”Pe baza culturii mele economice, cred că statele trebuie să intre (în companii) doar atunci când piaţa eşuează şi să păstreze interesele strategice”, a spus Giorgetti în cadrul unei conferinţe la Milano.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Săptămâna trecută, lobby-ul auto din Italia a declarat că o investiţie publică în Stellantis ar putea fi o contrapondere a acţionariatului statului francez.

Cu toate acestea, preşedintele Stellantis, John Elkann, a respins ideea, spunând că companiile înfloritoare nu au nevoie de intervenţia statului.

”Nu ştiu dacă Franţa are mai mult de spus decât Italia în Stellantis”, a spus Giorgetti luni.