Două companii miniere au acceptat să plătească despăgubiri de 30 de miliarde de dolari pentru rolul lor într-unul dintre cele mai grave dezastre ecologice din Brazilia.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Cedarea barajului de deşeuri miniere Mariana, în urmă cu nouă ani, a cauzat o amplă alunecare de teren toxică, soldată cu moartea a 19 persoane, amintește BBC, citată de Rador.

Companiile au plătit până acum miliarde de dolari pentru compensaţii şi construcţia de locuinţe noi în alte părţi din aceeaşi regiune, însă mulţi localnici aşteptau încă să li se facă dreptate.

Analize Economedia

România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA

Companiile au acceptat acum să achite suplimentar despăgubiri de aproape 30 de miliarde de dolari în Brazilia, însă separat sute de mii de oameni au intentat procese împotriva BHP în Marea Britanie, unde aceasta avea sediul la momentul dezastrului şi împotriva companiei Vale, în Ţările de Jos, pentru a se stabili dacă şi companiile-mamă pot fi trase la răspundere.