Percheziții la o grupare de români care timp de patru ani a furat 3,2 milioane de țigări din trenuri de marfă care tranzitau Germania / Prejudiciul se ridică la un milion de euro / Ce mod de operare aveau hoții

contrabanda tigări Sursa: Poliția Română

Procurorii DIICOT și polițiștii din Dâmbovița, Arad și Botoșani au efectuat joi, 25 februarie, opt percheziții pe raza județelor Arad, Botoşani şi Dâmboviţa, la locuințele unor suspecți cercetați  într-o dosar ce vizează comiterea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și furt calificat cu consecințe deosebit de grave.

Activitatea  a fost desfășurată în cadrul unor Ordine Europene de Anchetă, la solicitarea  autorităților judiciare din Germania – Procuratura Berlin, care efectuează cercetări într-o cauză vizând destructurarea unei grupări de criminalitate organizată constituită din cetățeni români, care, în perioada 2020 – 2024, au sustras in mod repetat, din trenuri de marfă aflate în deplasare (acte consumate și tentative),  aproximativ 3.260.000 țigarete neimpozitate.

Ca mod de operare, membrii acestei grupări atacau pe timpul nopții, în special trenuri de marfă în care se aflau containere cu țigări netaxate aflate în procedura regimului suspensiv de accize, transportate din Polonia, prin Germania, către Țările de Jos.

Analize Economedia

economie razboi bani
romania germania
concedieri dreamstime
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei
turcia, ankara, steag, flag, drapel, istanbul, alegeri
bani, lei, bancnote, cash, numerar
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
bursa, indice bursier, investitii, scadere, grafic
inflatie bani echilibru balanta
la veterinar
camioane UMB autostrazi
Donald Trump
Colaj bani lei Marcel Ciolacu
Bani, investitie, economii
Marcel Ciolacu, premier
Incredere

„Suspecții tăiau containerele  cu ajutorul unor unelte și sustrăgeau țigările pe care le aruncau de-a lungul rutei trenului. Ulterior le recuperau și le transportau cu autovehicule la un cetățean german care tăinuia bunuri furate”, au explicat procurorii DIICOT.

Prejudiciul fiscal, precum și prejudiciile materiale produse în patrimoniile  transportatorilor de țigări și al industriei de profil, au fost estimate la  suma de aproximativ un milion euro.

În urma perchezițiilor efectuate la locuințele suspecților, au fost identificate și ridicate mai multe dispozitive de tip GPS tracker, camere video, dispozitive de stocare a datelor, o dronă, articole vestimentare şi obiecte utilizate la comiterea infracțiunilor,  sumele de 10.900 euro şi 48.000 lei, peste 3.100 articole vestimentare ce aparțin unor branduri diferite, cu privire la care există suspiciuni  că ar proveni din comiterea unor infracţiuni, precum și alte mijloace de probă.

Acţiunea s-a desfăşurat simultan în România, Germania şi Regatul Ţărilor de Jos, pe teritoriul țării noastre fiind puse în aplicare și două mandate europene de arestare.

Activitățile au beneficiat de sprijinul a  șase anchetatori germani din cadrul Poliţiei Federale din Postdam şi al Oficiului Vămilor din Berlin- Brandenburg.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.