Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că Mexicul nu va fi obligat să plătească taxe vamale pentru mărfurile care intră sub incidența pactului comercial dintre cele două țări și Canada până la 2 aprilie, scrie BBC.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Trump nu a confirmat dacă suspendarea se aplică și Canadei, dar secretarul pentru comerț, Howard Lutnick, a declarat joi că speră ca amânarea să se aplice ambilor vecini ai Americii.

Cea mai recentă măsură este a doua renunțare în două zile din partea lui Trump cu privire la taxele sale vamale.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Miercuri, acesta a declarat că va scuti temporar producătorii de automobile de taxele de import de 25%, la doar o zi după intrarea în vigoare a acestora.

Lutnick a declarat pentru CNBC că scutirea temporară de taxe vamale pentru importurile de piese auto din Canada și Mexic ar putea fi extinsă la toate produsele care fac parte din Acordul Statele Unite-Mexic-Canada (USMCA).

USMCA a fost stabilit în timpul primului mandat al lui Trump. Cele 34 de capitole ale sale acopereau, printre altele, automobilele, produsele lactate și cheresteaua, iar acordul includea o revizuire la fiecare șase ani.

Joi, Trump a scris pe rețeaua sa de socializare Truth Social că Mexicul va fi scutit până la 2 aprilie.

„După ce am vorbit cu președintele Mexicului, Claudia Sheinbaum, am convenit că Mexicul nu va fi obligat să plătească taxe vamale pentru nimic din ceea ce intră sub incidența acordului USMCA”, a declarat el.