Cele trei companii care vor să exploateze în România minerale considerate critice în Europa, cu proiecte declarate recent de către Comisia Europeană de importanță strategică, estimează că, în trei ani, investițiile vor porni, scrie Europa Liberă.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Exploatările de grafit, magneziu și cupru ar urma să asigure nevoile României, dar și să acopere o parte din necesarul european de resurse esențiale în noile tehnologii și în industria militară.

Comisia Europeană a inclus recent trei proiecte de exploatare a lor, în România, într-o listă de 47 de proiecte de importanță strategică pentru aprovizionarea Europei cu 14 materii prime minerale critice și deopotrivă strategice.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Reprezentanții a două dintre cele trei companii care au inițiat proiectele de extracție și prelucrare – compania de stat Salrom, pentru grafitul de la Baia de Fier (județul Gorj), și Verde Magnesium, pentru magneziul metalic, la Budureasa (județul Bihor) spun pentru Europa Liberă că speră să înceapă exploatările până în 2028.

Planuri similare are și compania canadiană Euro Sun Mining, prin subsidiara Samax România, pentru extragerea cuprului, dar și a aurului, la Rovina, munții Apuseni, în județul Hunedoara. Acolo însă, lucrurile se izbesc de opoziția vehementă a activiștilor civici și de mediu, care au obținut în 2024 anularea avizului de mediu.

Citește integral pe Europa Liberă.