BNR injectează bani pentru prima dată din 2018 ca să scadă costurile împrumuturilor

Mugur Isărescu, Banca Națională a României, BNR Sursa foto: Ilona Andrei

Banca Națională a României (BNR) va injecta bani în sistemul bancar luni, printr-o operațiune numită „repo”, pentru a reduce dobânzile din piață, care au crescut în ultima perioadă din cauza instabilității politice, scrie Bloomberg.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Banca organizează luni o operațiune repo pentru a furniza lichiditate la rata-cheie de 6,5%, sub dobânda la facilitatea de creditare practicată de BNR, de 7,5%.

Prin operațiunea repo, BNR le oferă temporar bani băncilor comerciale, în schimbul unor garanții, cu scopul de a crește lichiditatea (adică disponibilitatea banilor în piață). Practic, BNR împrumută băncilor bani la dobânda de politică monetară – care este în prezent de 6,5%.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Motivul: în ultima vreme, băncile se împrumutau între ele la dobânzi mai mari, chiar și de 7,2%, ceea ce a făcut ca și creditele pentru populație și firme să devină mai scumpe. De exemplu, ROBOR la 3 luni – un indicator folosit la calculul ratelor pentru unele credite – a urcat la acest nivel vineri.

Suma anunțată de BNR pentru intervenție este de 13,5 miliarde de lei.

Guvernatorul BNR Mugur Isărescu a declarat săptămâna trecută că banca centrală poate începe să ia în considerare o relaxare suplimentară a politicii monetare odată ce ratele din piața monetară scad sub rata-cheie și inflația încetinește.

Comentarii

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.