În primele cinci luni ale anului, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, faţă de aceeași perioadă din 2024, ca serie brută, cu 5,6%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 7,0%. Lucrările de reparaţii capitale şi lucrările de construcţii noi au crescut cu 52,7%, respectiv cu 6,9%.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Mai 2025 comparativ cu aprilie 2025

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la clădirile nerezidenţiale (+5,1%) şi la construcţiile inginereşti (+0,6%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 10,3%.

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de
sezonalitate, cu 1,0%, creştere evidenţiată la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+5,4%).

Analize Economedia

auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania

Lucrările de reparaţii capitale şi lucrările de construcţii noi au scăzut cu 11,4%, respectiv cu 0,4%.
Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie brută, cu 5,9%, creştere evidenţiată la lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (+19,0%) şi la lucrările de construcţii noi (+3,7%). Lucrările de reparaţii capitale au scăzut cu 0,7%.

Pe obiecte de construcţii, au avut loc creşteri la construcţiile inginereşti (+10,5%) şi la clădirile nerezidenţiale (+10,4%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 10,4%.

Mai 2025 comparativ cu Mai 2024

Pe obiecte de construcţii, volumul lucrărilor de construcţii a crescut la construcţiile inginereşti (+8,3%) şi la clădirile nerezidenţiale (+2,5%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 6,2%.

Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul lucrărilor de construcţii a crescut, pe total, cu 2,9%. Pe elemente de structură, creşterea este evidenţiată la lucrările de reparaţii capitale (+51,1%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 6,3%, iar lucrările de construcţii noi au rămas la acelaşi nivel.

Pe obiecte de construcţii, s-au înregistrat creşteri la construcţiile inginereşti (+8,1%) şi la clădirile nerezidenţiale (+4,3%). Clădirile rezidenţiale au scăzut cu 5,7%.

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 4,2%. Pe elemente de structură, creşteri s-au înregistrat la lucrările de reparaţii capitale (+51,5%) şi la lucrările de construcţii noi (+0,5%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 5,1%.

Perioada 1.I-31.V.2025 comparativ cu perioada 1.I-31.V.2024

Volumul lucrărilor de construcţii, ca serie brută, a crescut, pe total, cu 5,6%, creştere înregistrată la lucrările de reparaţii capitale (+55,6%) şi la lucrările de construcţii noi (+3,8%). Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 11,2%.

Pe obiecte de construcţii, s-au înregistrat creşteri la construcţiile inginereşti (+10,7%) şi la clădirile rezidenţiale (+2,3%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 0,9%.

Volumul lucrărilor de construcţii a crescut, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de
sezonalitate, cu 7,0%. Lucrările de reparaţii capitale şi lucrările de construcţii noi au crescut cu 52,7%, respectiv cu 6,9%. Lucrările de întreţinere şi reparaţii curente au scăzut cu 12,2%.

Pe obiecte de construcţii, creşteri s-au înregistrat la construcţiile inginereşti (+13,7%) şi la clădirile rezidenţiale (+1,3%). Clădirile nerezidenţiale au scăzut cu 1,7%.