Hidroelectrica va pune instalaţii de stocare pe toate centralele pe care compania le are pe firul apei, astfel încât energia în surplus să poată fi mutată seara, a afirmat Bogdan Nicolae Badea, preşedinte Directorat/CEO, Hidroelectrica, citat de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

“Actualul sistem de compensare-plafonare a mutat banii românilor dintr-o parte în cealaltă, pentru că tot de la bugetul de stat se susţin aceste compensări. Cu alte cuvinte, nu vezi aceşti bani pe factura de energie electrică, dar trebuie să tai din bursele de merit ale copiilor, din zona de administraţie. Până la urmă, am luat dintr-un buzunar, am pus în altul şi problema nu s-a rezolvat. Eu cred că sunt două soluţii la aşezarea preţului energiei într-o zonă echilibrată. Prima soluţie este una sistemică – şi aici toţi actorii importanţi din sectorul energetic trebuie să investească – şi Hidroelectrica face asta, investeşte în primul rând în diversificare. Avem un parc eolian în operare astăzi. Investim foarte mult în zona de stocare şi încercăm să combinăm sursele regenerabile, energia hidro, fotovoltaic, fotovoltaic flotant”, a menţionat Bogdan Nicolae Badea, la evenimentul Profit Energy.forum – Energia României – Cum găsim echilibrul între penurie şi exces, ediţia a-IX-a.

Potrivit acestuia, există 7-8 intervale orare cu preţurile foarte mici şi altele cu preţuri exagerate.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

“Avem 7-8 intervale orare cu preţuri negative sau oricum cu preţurile foarte mici. Şi avem alte intervale orare cu nişte preţuri exagerate. Cheia este să mutăm din acea energie în surplus pe seară. Şi acest lucru se face cu stocare. Asta vom face pe toate centralele pe care Hidroelectrica le are pe firul apei, pentru că acolo nu putem să ţinem apa pe o perioadă foarte lungă de timp, aşa cum se întâmplă în marile lacuri de acumulare. Ne-am pregătit de iarnă, ca de fiecare dată şi în acest an, cu toate că hidrologia nu ne ajută foarte tare, dar suntem pregătiţi pentru a interveni, aşa cum am făcut-o de fiecare dată în sistemul energetic naţional pentru a acoperi şi vârfurile de consum şi zona de echilibrare”, a adăugat Bogdan Nicolae Badea.