Europa a făcut pași importanți pentru a-și consolida sectorul de pământuri rare pentru a contracara dominația chineză, dar regiunea trebuie să nu se lase sufocată și de Statele Unite, spune Bernd Schaefer, CEO al EIT RawMaterials citat de Reuters.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Acesta a primit cu bine lansarea unui nou plan de acțiune al UE pentru asigurarea materiilor prime critice utilizate în mașinile electrice, turbinele eoliene și semiconductoare.

Planul REsourceEU al Comisiei Europene include investiții de 3 miliarde de euro în următorul an pentru a accelera proiectele care ar putea reduce dependența de aprovizionarea dintr-o singură țară.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

„Este cu siguranță o schimbare reală de la ambiție la implementare, dar încă lipsesc câteva lucruri”, spune Schaefer.

UE trebuie să intensifice negocierile cu țările terțe care îi pot furniza minerale-cheie, a spus el.

„Au fost semnate numeroase memorandumuri de înțelegere în ultimii ani cu parteneri internaționali, dar acesta este doar un punct de plecare. Trebuie să devenim mai mult un negociator și să ne depășim atitudinea banală” a adăugat Schaefer.

Europa trebuie, de asemenea, să se asigure că nu continuă să piardă active-cheie de pământuri rare în favoarea SUA, a spus el, citând achiziția recentă de către USA Rare Earth a companiei Less Common Metals, una dintre puținele companii implicate într-o etapă de procesare, transformând oxizii de pământuri rare în metale și aliaje.

„Există un pericol să ajungem într-o situație în care acest lanț de valoare al pământurilor rare este atras într-o mare măsură către SUA. SUA ar putea deveni, ca să spunem așa, o a doua China, în ceea ce privește o altă țară de care să depindem la import pentru magneți” a spus Schaefer.