Putin promite că va crește salariul minim și pensiile pentru a atenua sancțiunile economice ale Occidentului

Rubla ruseasca Sursă foto: Pexels

Vladimir Putin a promis că va crește salariul minim și salariile tuturor lucrătorilor din sectorul public, ca parte a măsurilor menite să atenueze sancțiunile economice occidentale declanșate de decizia sa de a porni război împotriva Ucrainei, scrie Financial Times.

De asemenea, președintele rus a spus că guvernul va crește pensiile și plățile de stat pentru cei dezavantajați, pe măsură ce prețul mărfurilor va crește.

Măsurile sunt un indiciu timpuriu al loviturii pe care măsurile punitive occidentale împotriva sistemului bancar, a rețelei de plăți și a comerțului pe care o încep să o aibă asupra economiei țării.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Prețurile mărfurilor importate au crescut pe măsură ce valoarea rublei a scăzut. Cumpărarea în panică a produselor de bază a declanșat lipsuri rapide în unele zone. Producătorul rus de automobile Avtovaz a declarat miercuri că prelungește vacanța de vară programată pentru lucrătorii săi până în aprilie „din cauza crizei în curs de aprovizionare cu componente electronice și pentru a evita o reducere semnificativă a veniturilor angajaților”.

Putin a căutat să-i liniștească pe ruși, insistând că nu va exista o penurie mare de bunuri și că banca centrală rusă nu va trebui să „tipărească bani”, deoarece țara are suficiente venituri bugetare. De asemenea, el a cerut guvernului său să reducă rata sărăciei până la sfârșitul anului.

Deși a recunoscut că sancțiunile ar strânge economia Rusiei, el a spus că situația va fi benefică pe termen lung, deoarece ar putea deveni mai puțin dependenți de Vest.

„Desigur, noua realitate va necesita schimbări structurale profunde ale economiei noastre”, a spus Putin. „Nu voi ascunde că vor fi dificile. Acestea vor duce la o creștere temporară a inflației și a șomajului. Sarcina noastră este să minimizăm astfel de riscuri.”