Turismul european are din nou probleme, din cauza războiului din Ucraina

Budapesta, Ungaria sursa foto: Pixabay

Turiștii își anulează pe rând rezervările făcute în ţările din Europa din cauza războiului ruso-ucrainean; sectorul turistic trece prin a doua criză majoră în doi ani, scrie publicația maghiară Infostart, citată de Rador.

„Anul a început foarte bine, apoi vedem literalmente de la lansarea primelor rachete un declin radical”, a declarat președintele Asociației pentru Turismul Familial a Camerei de Comerț Croate.

„La noi, au fost făcute multe rezervări pentru lunile martie şi aprilie, însă în aprilie au fost anulate toate şi totul se schimbă de la o zi la alta”, a adăugat Martina Nimac Kalcina, potrivit căreia cei mai mulţi au renunţat la vacanţele din Statele Unite, Cehia şi Slovacia.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Cu toate acestea, situația nu este la fel de catastrofală precum a fost din cauza epidemiei de coronavirus.

La fel a declarat pentru postul de radio ungar InfoRádió şi purtătorul de cuvânt al Asociației Agenților de Turism din Ungaria.  „Ziua de 24 februarie a însemnat o oprire bruscă, mai ales din punctul de vedere al turiştilor care veneau în Ungaria. În ceea ce priveşte vacanţele în străinătate, călătoriile către destinațiile preferate din Rusia, în special Moscova sau Sankt Petersburg, sau o combinație a celor două, au fost anulate deocamdată, dar constatăm că călătoriile spre Occident nu sunt afectate în mod special de război, disponibilitatea de a clătorii nu s-a modificat, ba mai mult, după perioada de epidemie cu noul coronavirus poate că este şi mai mare decât înainte”, a spus Balázs Bakó, care a adăugat: La călătoriile lor în Ungaria renunţă, de regulă, două categorii de turişti din cauza războiului.

„Războiul are un impact negativ mai ales asupra turiştilor din Asia şi SUA. Unii se gândesc că este vorba de ţări vecine şi mai bine anulează vacanţa”, potrivit lui.

Asociația Agențiilor de Turism din Ungaria este încrezătoare că războiul se va încheia în curând, pentru că „în acest caz turismul se va revigora foarte repede, ca de obicei în astfel de situații”, a mai afirmat purtătorul de cuvânt al asociaţiei, Balázs Bakó.