În primele trei luni ale anului, cifra de afaceri din industrie pe total (piaţa internă şi piaţa externă) a crescut, în termeni nominali, cu 0,6%, arată datele Institutului Național de Statistică.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Martie 2025 comparativ cu februarie 2025

Cifra de afaceri din industrie, în termeni nominali, în luna martie 2025 comparativ cu luna precedentă, pe total, a crescut cu 12,8% datorită creșterii înregistrate în industria prelucrătoare (+13,1%) și în industria extractivă (+5,2%). Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat: industria bunurilor de capital (+16,8%), industria bunurilor intermediare (+14,1%), industria bunurilor de uz curent (+12,5%) și industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+5,8%). Industria energetică a scăzut cu 5,9%.

Martie 2025 comparativ cu martie 2024

Cifra de afaceri din industrie a crescut, în termeni nominali, în luna martie 2025 faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, pe ansamblu, cu 3,6% datorită creșterii înregistrate în industria extractivă (+17,0%) și în industria prelucrătoare (+3,1%). Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat: industria bunurilor de folosință îndelungată (+14,2%), industria bunurilor de uz curent și industria bunurilor de capital (+7,7%, fiecare) și industria bunurilor intermediare (+4,6%). Industria energetică a scăzut cu 28,9%.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Perioada 1.I-31.III.2025 comparativ cu perioada 1.I-31.III.2024

Cifra de afaceri din industrie a crescut, în termeni nominali, în perioada 1.I-31.III.2025 comparativ cu perioada 1.I-31.III.2024, pe ansamblu, cu 0,6% datorită creșterii industriei extractive cu 17,7%. Industria prelucrătoare a rămas la același nivel. Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat: industria bunurilor de folosință îndelungată (+15,5%), industria bunurilor de uz curent (+5,1%), industria bunurilor intermediare (+2,0%) și industria bunurilor de capital (+0,2%). Industria energetică a scăzut cu 18,9%.