În luna octombrie 2023 au fost vândute, la nivelul întregii țări, 63.630 de imobile, cu 8.016 mai multe față de luna septembrie, arată datele transmise de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI). Numărul caselor, terenurilor și apartamentelor care au făcut obiectul tranzacțiilor în luna octombrie este cu 3.703 mai mare față de perioada similară a anului 2022.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Cele mai multe vânzări de imobile au fost înregistrate, în octombrie 2023, în București – 11.500, Ilfov – 5.014 și Brașov – 3.706. Județele cu cele mai puține imobile vândute în aceeași perioadă sunt Teleorman – 121, Olt – 294 și Caraș-Severin – 444.

Numărul ipotecilor, la nivel național, în octombrie 2023, a fost de 29.295, cu 7.028 mai mare față de octombrie 2022. Cele mai multe operațiuni de acest gen au fost înregistrate în București – 6.061, Ilfov – 2.426 și Timiș – 2.079. La polul opus se află județele Sălaj – 60, Harghita – 66 și Gorj – 116.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Județele în care au fost vândute cele mai multe terenuri agricole în a zecea lună a anului 2023 sunt Dolj – 746, Brăila – 743 și Buzău – 650.