Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a anunţat joi că va investi în următorii doi ani până la 1,5 miliarde de euro (1,6 miliarde de dolari) pentru a sprijini reconstrucţia şi redresarea regiunilor din Turcia afectate de cutremurele de luna trecută, transmite agenția Reuters, citată de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Turcia este cel mai mare beneficiar al fondurilor BERD.

Investiţia va include linii de credit de 600 milioane de euro către băncile locale, pentru companiile şi persoanele afectate de cutremure, precum şi credite acordate firmelor care lucrează la reconstruirea regiunilor.

În plus, BERD va furniza consiliere şi finanţare IMM-urilor în privinţa reparaţiilor şi a rezistenţei clădirilor.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Pagubele fizice directe în regiune totalizează 34 miliarde de dolari, a estimat BERD, avertizând că va fi dublu costul reconstrucţiei.

Într-un raport publicat luna trecută de instituţia financiară internaţională se arată că potenţialele efecte economice ale cutremurului din Turcia ar putea avea ca rezultat anul acesta pierderi de până la 1% din PIB-ul ţării.

Organizaţia apreciază că aceasta este “o estimare rezonabilă”, datorită impulsului aşteptat de pe urma eforturilor de reconstrucţie din cursul acestui an, care va compensa impactul negativ la adresa lanţurilor de aprovizionare şi a infrastructurii.

Sporirea cerinţelor de finanţare externă şi incertitudinile politice asociate cu alegerile din 2023 vor crea vulnerabilităţi economice semnificative, avertizează BERD. De asemenea, instituţia apreciază că “deprecierea lirei turceşti, care din 2015 depăşeşte inflaţia, a stimulat o creştere rapidă a exporturilor ţării, datorită costurilor mai scăzute exprimate în dolari SUA”.