Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a pierdut peste 4,69 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în timp ce valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a crescut cu 389,33 milioane de lei în comparaţie cu săptămâna anterioară, potrivit datelor publicate de BVB și prezentate de Agerpres.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

În săptămâna 22 – 26 ianuarie au fost doar patru şedinţe de tranzacţionare, data de 24 ianuarie fiind declarată zi liberă, faţă de cinci şedinţe în săptămâna 15 – 19 ianuarie 2024.

În perioada menţionată, capitalizarea bursieră a ajuns la 298,14 miliarde de lei, în scădere cu 1,5% faţă de valoarea de 302,83 miliarde de lei consemnată în intervalul anterior.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 610,07 milioane de lei în această săptămână, consemnând o creştere de aproape trei ori faţă de cele 220,74 milioane de lei înregistrate cu o săptămână în urmă.

Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost marţi, 23 ianuarie, când s-a înregistrat un rulaj de 272,67 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, joi, 25 ianuarie, cu o valoare a tranzacţiilor de 74,29 milioane de lei.

Indicele principal al Bursei de la Bucureşti – BET – a închis săptămâna la 15.126,22 puncte.

Acţiunile Hidroelectrica au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al BVB, cu tranzacţii de 269,38 milioane lei, însă acestea au înregistrat o scădere a preţului cu 6,49%.

În topul tranzacţiilor se mai află titlurile Aquila Part Prod Com, cu tranzacţii de 101,92 milioane de lei (-5,12%) şi Banca Transilvania, cu 46,33 milioane de lei (-4,26%).

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile COMCM Constanţa (+14,95%), Antibiotice SA (+14,89%) şi cele ale Prefab SA (+14,19%).

La polul opus, scăderi importante au fost consemnate de acţiunile UCM Reşiţa, cu un declin de 28,85%, urmate de cele ale societăţii Armătura SA (-16,67%) şi cele ale SIF Hoteluri SA (-10,36%).