Bursa din Hong Kong a crescut joi cu peste 3%, investitorii primind cu optimism avansul în negocierile privind plafonul datoriei americane, care ar putea permite evitarea unei încetări de plăți catastrofale pentru prima economie mondială, scrie Le Figaro.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Indicele Hang Seng a terminat în creștere cu 3,07%, respectiv 735,24 puncte, la 24.701,73 puncte.

Indicele Nikkei al Brsei din Tokyo a crescut și el joi, după o serie de opt ședințe consecutive de scădere. Nikkei, care a pierdut peste 10% de la jumătatea lui septembrie, a câștigat 0,54% până la 27.678,21 puncte, în timp ce indicele extins Topix a scăzut cu 0,12% la 1.939,62 puncte.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Republicanii au oferit miercuri democraților o soluție temporară pentru a ieși din impasul parlamentar și a evita astfel o încetare de plăți în Statele Unite, amânând din octombrie în decembrie scadența pentru a găsi un acord pentru majorarea plafonului dagoriei.

„Reducerea îngrijorărilor legate de chestiunea plafonului datoriei americane și creșterea prețurilor la energie au determinat achiziția de titluri” la Tokyo, a comentat Okasan Online Securities. Bursele din Shanghai și Shenzhen erau în continuare închise, din cauza unei sărbători naționale în China.