Companiile de energie electrică au făcut investiții în rețea de 1,5 miliarde lei, anul trecut

Redacția mart. 22, 2021 0 comentarii
Energie electrica

Operatorii de pe piața de energie electrică din România au efectuat investiții totale în rețelele de transport și de distribuție în valoare de 1,563 miliarde lei, în anul 2020, transmite Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).

Faţă de valoarea prognozată de 1,572 miliarde lei, asta înseamnă o realizare de peste 99%. Lucrările de investiţii au avut în vedere, în principal, modernizarea şi dezvoltarea în scopul asigurării funcționării reţelelor electrice în condiţii de siguranţă, eficienţă şi fiabilitate în conformitate cu standardele de performanță aprobate.

În tabelul de mai jos se prezintă situaţia detaliată pe fiecare operator.

Operator rețea/  Investiții din surse proprii an 2020Prognoză (mil. lei)Realizat (mil. lei)Procent realizări
CN TRANSELECTRICA171,00169,0098,83%
E-Distribuție Muntenia229,00240,00104,80%
E-Distribuție Banat127,00110,0086,61%
E-Distribuție Dobrogea105,00107,00101,90%
DELGAZ GRID154,00142,0092,21%
Distribuție Energie Oltenia193,00199,00103,11%
Distribuție Energie România – zona Muntenia Nord203,00202,0099,51%
Distribuție Energie România – zona Transilvania Nord187,00190,00101,60%
Distribuție Energie România – zona Transilvania Sud203,00204,00100,49%

 

ANRE a permis operatorilor extinderea duratei de realizare a lucrărilor planificate în 2020 până la sfârşitul lunii octombrie anul curent, având în vedere condiţiile dificile generate de pandemia de coronavirus.

În situaţia în care ANRE va constata neîndeplinirea valorilor planificate, va aplica sancţiuni drastice conform prevederilor legale, care pot fi între 5% şi 10% din cifra de afaceri realizată de operatori în anul 2020.

sursa foto: ANRE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *