Companiile din curierat care oferă cele mai mari salarii. Trei firme plătesc un salariu mediu net de peste 4.000 lei pe lună

DPD curierat

UPS, GLS și DHL sunt companiile din industria de curierat care oferă cele mai mari salarii medii nete din România, potrivit calculelor Economedia realizate pe baza datelor de la Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC). Au fost luate în calcul firmele din domeniul activităților poștale și de curierat cu cele mai mari cifre de afaceri în 2020.

UPS este compania care oferea cel mai mare salariu mediu net din România. Compania avea de 129 salariați în 2020. Salariul mediu net pe lună era de 4.440 lei în 2020, peste media din economie din acel an. În decembrie 2020, salariul mediu net la nivel naţional era de 3.620 de lei. (Salariul mediu net a fost calculat după formula: cheltuieli totale de personal/ număr de angajaţi/ 1,7 diferenţa brut/ net/ 12 luni).

Pe locui doi se află GLS. Compania oferă servicii de coletărie, de expediere de marfă și expres pentru clienți din 41 de țări. Rețeaua GLS constă în 71 de puncte centrale și regionale de transbordare și aproximativ 1.500 de depozite, care sunt sprijinite de aproximativ 31.000 de vehicule de livrare și 4.000 de camioane. GLS avea în 220 de angajați în România în 2020 și plătea un salariu mediu net de 4.371 lei pe lună.

Pe locul trei în clasamentul ONRC este prezentă compania DHL, care operează trei aeronave în București, Cluj și Timișoara, deţine o flotă de peste 200 de maşini şi oferă o acoperire de 100% la nivel naţional, prin cele 48 de locaţii aflate în cele mai importante oraşe de pe întreg teritoriul ţării. Compania avea în România 545 de angajați în urmă cu doi ani, iar salariul mediu net pe lună era de 4.332 lei pe lună.

Trei companii ofereau un salariu mediu net de pe peste 3.000 de lei: Cargus (3.897 lei/lună), Delivery Solutions (3.168 lei/lună) și Fan Courier (3.068 lei/lună).

Dynamic Parcel Distribution (DPD), parte din gupul european DPD, și Nemo Expres Logistic sunt firmele care ofereau cele mai mici salarii medii nete în 2020: 2.934 lei/lună, respectiv 1.159 lei/lună.

FirmăCifra de afaceri 2020Număr salariați 2020Cheltuieli personal 2020Salariul mediu lei/lună
UPS ROMANIA157.691.97512911.683.0484.440
GLS GENERAL LOGISTICS SYSTEMS ROMANIA282.546.83122019.619.2774.371
DHL INTERNATIONAL ROMANIA364.510.51154548.163.5534.332
CARGUS493.736.08796476.631.4733.897
DELIVERY SOLUTIONS399.845.32793560.427.9303.168
FAN COURIER EXPRESS1.013.572.8103.330208.436.8503.068
DYNAMIC PARCEL DISTRIBUTION257.537.81951730.949.5262.934
NEMO EXPRES LOGISTIC117.885.23542810.118.0951.159

Sursa foto: Facebook

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.