Două castele românești se numără printre cele mai fermecătoare din Europa – FOTO

Castelul Neuschwanstein

Europa găzduiește unele dintre cele mai vechi și mai fermecătoare castele din lume, care au inspirat chiar și câteva filme Disney. Toamna este momentul perfect pentru a vizita aceste castele uimitoare pentru a le vedea din partea lor cea mai colorată. Operatorul de turism online weloveholidays a efectuat cercetări pentru a dezvălui o listă cu cele mai magice 20 de castele din Europa. Clasamentul include chiar și două castele din România.

Castelele au fost clasate în funcție de numărul de recenzii de 5 stele pe care le-au primit online și de numărul de postări pe rețelele de socializare în care au fost menționate.

Rezultatele arată că:

  • Castelul Edinburgh este oficial cel mai iubit castel din Europa de către vizitatori. Cu istoria sa plină de curaj, orașul vechi de la mijlocul secolului trecut și atmosfera confortabilă, Edinburgh este cu siguranță destinația perfectă pentru o excursie de toamnă.
  • Castelul din Praga ocupă locul al doilea – capitala de basm a Republicii Cehe este perfectă pentru o excursie la “A fost odată ca niciodată”.
  • Castelul Peleș și Castelul Bran, ambele din România, ocupă locurile 18 și 20.

Iată care sunt cele mai bune 20 de castele de basm din Europa:

Castelul Edinburgh se află pe primul loc. Castelul, situat în capitala Scoției, domină orizontul orașului din vârful Castle Rock. Este unul dintre cele mai istorice și emblematice castele din Scoția, datând de peste o mie de ani. Cu un număr impresionant de 698.000 de postări pe Instagram și un număr impresionant de 30.752 de recenzii de 5 stele pe TripAdvisor, Castelul Edinburgh este o destinație obligatorie pentru pasionații de istorie și pentru pasionații de Instagram deopotrivă.

 

Castelul Edinburgh
Sursa foto: Pixabay

Al doilea loc este asigurat de Castelul din Praga, cel mai mare complex de castele coerente din lume, care oferă vederi panoramice asupra orașului vechi pitoresc.

Castelul din Praga
Sursa foto: Pixabay

Alhambra din Spania ocupă locul al treilea.

Castelul Alhambra
Sursa foto: Pixabay

Castelul Neuschwanstein din Germania, imaginat ca fiind sursa de inspirație pentru Castelul Cenușăreasa de la Disney, ocupă locul al patrulea.

În completarea topului cinci se află Palatul Schönbrunn din Austria, o capodoperă barocă renumită pentru interioarele sale opulente și grădinile sale întinse.

Castelul Schonbrunn
Sursa foto Pixabay

Castelul Peleș și Castelul Bran, ambele din România, ocupă locurile 18 și 20.

Castelul Peles Sinaia
Foto: Peles.ro
Bran
Sursa foto: Castel Bran, Facebook
Nr.CastelLocațiePostări Instagram Recenzii de 5* Tripadvisor Scor total
1Castelul din Edinburgh Scoția698.00030.7529,368
2Castelul din Praga Republica Cehă631.00021.6377,554
3Alhambra Spania121.00035.1035,783
4Castelul Neuschwanstein Germania509.00011.1015,132
5Palatul SchönbrunnAustria126.00028.6824,887
6Castelul din WindsorMarea Britanie456.0009.8194,558
7Palatul Versailles Franța200.00014.8663,420
8Palatul Național Pena Portugalia157.00011.2732,584
9Castelul Buda Ungaria225.0004.4202,086
10Castelul WarwickMarea Britanie94.2007.4131,564
11Castelul Stirling Scotland90.1006.4321,392
12Castelul Blarney Germania106.0004.9911,299
13Castelul Heidelberg Germania100.0004.4141,171
14Château de Chambord Franța89.8004.4791,106
15Castelul Eilean Donan Scoția105.0002.9060.989
16Castelul Eltz Germania119.0001.3010,858
17Castelul DoverMarea Britanie52.1004.5600,842
18Castelul Peleș România70.3003.4610,816
19Castelul AlnwickMarea Britanie61.0003.3550,732
20Castelul Bran România87.7001.9680,726

Țările cu cele mai populare castele

Franța se mândrește cu o prezență impresionantă, având cinci intrări în top 30, cu Palatul Versailles ca fiind cel mai popular (al șaptelea). Nu la mare distanță, Anglia prezintă patru castele captivante, în frunte cu Castelul Windsor, pe locul șase. Germania, care este cunoscută pentru patrimoniul său arhitectural divers, prezintă alte două castele alături de Neuschwanstein: Castelul Heidelberg pe locul al treisprezecelea și Castelul Eltz pe locul al șaisprezecelea.

Dr. Jan Kuklinski, directorul general al weloveholidays, a comentat cercetarea: „Europa are o varietate incredibilă de stiluri arhitecturale, care se reflectă în numeroasele castele care se găsesc pe continent, așa că nu este surprinzător faptul că aceste clădiri uimitoare sunt populare pe rețelele de socializare. Sper ca clasamentul nostru să vă stârnească interesul de a explora castelele fermecate ale Europei”.

Cercetarea a analizat peste 100 de castele europene, apoi a analizat postările Instagram aferente utilizând hashtag-urile relevante pentru fiecare castel și numărul de recenzii de 5 stele pe TripAdvisor. Ambii factori au fost apoi uniți într-un scor total pentru a crea un clasament de la cel mai mare la cel mai mic. Datele sunt din 08.09.2023.

Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *