România are o populație de tineri între 7 și 24 de ani de mărimea Croației, a declarat Ionuț Stanimir, director de marketing și comunicare la BCR, în cadrul Romanian Digital Day.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

„Ce vă spun 3 milioane de oameni între 7 și 24 de ani? Este o oportunitate uriașă. Ce fel de oportunitate? O oportunitate de a-i educa nu numai într-un sistem formal, ci și într-unul informal, unde pot obține credite transferabile. Deci, obțineți credite în sistemul informal, care sunt utilizate pentru educația dumneavoastră pe tot parcursul vieții”, a declarat reprezentantul BCR.

Creditele transferabile în educația informală se referă la un sistem prin care competențele, cunoștințele și abilitățile dobândite în afara învățământului formal (școli, universități) pot fi recunoscute și valorificate în sistemul educațional formal sau pe piața muncii.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

În România trăiesc, potrivit datelor Worldometer, aproximativ 3,34 milioane de persoane cu vârsta cuprinsă între 7 și 24 de ani.

Potrivit lui Stanimir, educația informală este necesară deoarece companiile, deși înțeleg „partea cu banii”, nu înțeleg riscurile tehnologice, riscurile de inovare și cele de altă natură, începând de la inteligența artificială, până la inginerie și vehiculele autonome.

„Când mergem să discutăm despre bani cu ei, înțeleg partea cu banii. Ceea ce nu înțeleg este tsunami-ul care îi va lovi în ceea ce privește riscurile tehnologice, riscurile de inovare și cele de tot felul, începând de la inteligența artificială, până la inginerie, până la vehiculele autonome”, a explicat el.