UBM Feed Romania, liderul pieţei de furaje din România, a fost achiziționat integral, cu cote egale de 50%-50%, de grupul ungar Poultry investment și de către grupul agricol East Grain, parte din conglomeratul Agrofert, controlat de fostul premier ceh Andrej Babiš.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Noii acționari principali, cu cote egale de 50%-50%, sunt:

  • East Grain controlat de Agrofert, cel mai mare grup agro-alimentar din Europa Centrală, cu afaceri anuale de peste 8,6 miliarde euro, controlat de fostul premier ceh Andrej Babiš.
  • Poultry Investment SA, detinut de Hodler Capital, care operează împreuna cu familia Oprea lanțul integrat din spatele brandului Puiul de Crăiești. Hodler Capital este un holding ungar de investiţii în industria agricolă şi alimentară cu sediul în Budapesta.

În urma acestei tranzacții, UBM Feed Romania devine Protena.

Compania își va păstra aceeași echipă operațională și de management.

Compania estimează pentru 2025 o cifră de afaceri de 332 milioane lei și un profit brut de 18 milioane lei, rezultate care o vor plasa în rândul liderilor pieței naționale de furaje.

Analize Economedia

calcule buget
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
linie asamblare Dacia
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant

Tranzacția a fost realizată cu sprijinul Raiffeisen Bank S.A., care a asigurat finanțarea.

„Acest schimb de acționariat vine ca o etapă firească în dezvoltarea activității companiei pe piața din România. Ne păstrăm angajamentul față de partenerii noștri, consolidându-ne poziția de partener de încredere în creșterea performanței și eficienței operaționale a afacerilor acestora. Privim cu interes identificarea unor noi oportunități de extindere a capacităților de producție în România, astfel încât să ne putem implica operațional, prin producția de furaje, în sectorul zootehnic de pe întreg teritoriul României.” a declarat Cristian Tudose, Deputy CEO al Protena.

Protena (fosta UBM Feed România) operează o facilitate de producție de furaje amplasată în Sânpaul, judetul Mureș. Fabrica produce furaje destinate atât fermelor profesionale din sectorul zootehnic, cât și pentru segmentul de retail. Capacitatea totală instalată poate permite o producție anuală de peste 200.000 tone, spații de stocare pentru materii prime, silozuri pentru cereale, linii dedicate pentru aditivi și premixuri, precum și un sistem integrat de trasabilitate completă, care urmărește fiecare lot de la recepția materiilor prime până la livrarea către fermieri. Compania produce furaje pentru pui, găini ouătoare, curcani, porci, miei şi viţei, pe care le distribuie în peste 15 de judeţe.