Ministerul Finanțelor va dezvolta o aplicație mobilă pentru sistemul e-factură, au anunţat reprezentanţii Consiliului Naţional al Întreprinderilor Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR), după o întâlnire cu reprezentanții Executivului.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

O delegaţie a CNIPMMR, condusă de Florin Jianu, a avut o întâlnire, la sediul Guvernului, cu premierul Marcel Ciolacu, în cadrul căreia au fost abordate mai multe subiecte, printre care impactul noilor măsuri fiscale asupra antreprenorilor la o lună de la punerea în aplicare şi posibilitatea de îmbunătăţire a unor aspecte ce ţin de implementarea e-Factura şi impozitarea microîntreprinderilor. S-a discutat și despre susţinerea transportatorilor prin adoptarea măsurilor în domeniul fiscal; îmbunătăţirea Legii 8/1996 privind drepturile de autor şi drepturile conexe; reanalizarea prevederilor legale care reglementează obţinerea autorizaţiei de securitate la incendiu; eliminarea accizei din calculul valorii cifrei de afaceri pentru sectorul distribuţiei de bunuri şi energie; eliminarea despăgubirii în regie proprie acordată în baza poliţelor CASCO şi RCA pentru accidente rutiere fără victime deoarece prin aceasta se susţine munca nefiscalizată în domeniul service-urilor auto.

În urma analizării şi dezbaterii fiecărui subiect, cele două părţi participante la întâlnire au convenit o serie de soluţii.

Analize Economedia

om robot industria automotive
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume
Linie asamblare uzina Dacia Mioveni (4)
Imagine apa piscină
Job, căutare de job, șomeri, tineri șomeri
Knauf Insulation, fabrica vata minerala sticla
George-Simion-Nicusor-Dan (1)
Steaguri Romania si UE
bani, lei, finante, bancnote, euro, 5 lei
bec iluminat, becuri
piata auto, uniunea europeana, romania
recesiune
sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
Piata 9 restaurant
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie

Reprezentanții mediului de afaceri au transmis că, în urma întâlnirilor, s-a stabilit că Ministerul Finanțelor va dezvolta o aplicație mobilă pentru sistemul e-factură. De asemenea, ANAF ar urma să implice mediul de afaceri în elaborarea normelor privind aplicarea impozitului pe microîntreprinderi și va clarifica modul de încadrare în categoria microîntreprinderilor plătitoare de impozit pe venit raportat la modificările introduse prin OUG 115/2023.

Pentru domeniul transporturi, în această săptămâna va fi adoptat un act normativ prin care se va subvenționa acciza la motorină și se va stabili o perioadă de testare a sistemului e-transport astfel încât să fie remediate erorile de funcționare. De asemenea, se va analiza posibilitatea deducerii din impozit a costurilor generate de achiziția de echipamente pentru aplicarea noilor sisteme (e-transport, e-factură).

Conform informării CNIPMMR, se va analiza posibilitatea evidențierii separate pe factură a accizei, astfel încât aceasta să nu influențeze calculul cifrei de afaceri pentru distribuitorii de bunuri și energie;
Tot în urma discuțiile, mediul de afaceri a transmis că ar urma să se inițieze grupuri de lucru pentru modificarea legislației în domeniul drepturilor de autor, privind clarificarea modalității de plată a remunerației cuvenite artiștilor, în domeniul obținerii autorizației de securitate la incendiu și în domeniul RCA astfel încât orice despăgubire acordată pentru reparația unui autovehicul să fie acordată doar în baza unei facturi fiscale.