Norofert, un grup care activează pe piața de inputuri organice și biotehnologie agricolă, a înregistrat în primul trimestru din 2025 o creștere a cifrei de afaceri de 19%, ajungând la 13,9 milioane lei, potrivit unui comunicat al companiei.
Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:
- articolul continuă mai jos -
Profitul net a depășit 5 milioane lei, un salt semnificativ de la doar 1.414 lei în aceeași perioadă a anului trecut, reflectând succesul operațiunilor din SUA și noile contracte din România.
Potrivit companiei, această performanță a fost susținută de optimizarea costurilor și o disciplină financiară riguroasă, pe o piață agricolă românească dificilă.
Vlad Popescu, președintele Consiliului de Administrație (CA), a menționat că Norofert se pregătește să lanseze producția la fabrica din Brazilia, replicând modelul din SUA, unde a obținut venituri de peste 1,2 milioane lei.
Cercetarea și dezvoltarea rămân esențiale, transmite compania, iar laboratorul de la Filipeștii de Pădure dezvoltă o bancă proprie de tulpini de microorganisme.
„Rezultatele solide din primul trimestru al anului 2025 reflectă direcția sănătoasă de dezvoltare în care se află compania, într-un an cu o semnificație strategică pentru Norofert. În perioada următoare, vom marca intrarea în producție a fabricii din Brazilia, construită după un model operațional deja validat cu succes în SUA. Am înregistrat o marjă EBITDA de peste 50% la nivel de grup și venituri de peste 1,2 milioane lei în SUA – rezultate care confirmă eficiența deciziilor noastre strategice. Cercetarea și dezvoltarea rămân pilonii centrali ai creșterii sustenabile. Laboratorul de la Filipeștii de Pădure, unde dezvoltăm propria bancă de tulpini de microorganisme, ne conferă un avantaj competitiv important într-o industrie aflată în permanentă evoluție”, a declarat Vlad Popescu.
Norofert estimează că piețele strategice din SUA și Brazilia vor genera până la 40% din cifra de afaceri a grupului în următorii trei ani. Investiția din Brazilia este proiectată să contribuie cu aproximativ 7% la cifra de afaceri a grupului în 2025.
Cifrele cheie consolidate pentru T1 2025 includ: active imobilizate de 28,6 milioane lei (creștere de 14% datorită investițiilor în laborator și irigații), datorii totale de 64,4 milioane lei (creștere de 20% din cauza investițiilor externe), venituri din exploatare de 14,8 milioane lei (avans de 16%) și cheltuieli de exploatare reduse cu 34% la 7,8 milioane lei, datorită eficientizării.
Aceste rezultate includ performanțele Norofert S.A., Agroprod CEV S.R.L. și 51% din NOROFERT AG LLC.