O săptămână de proteste la Uzina Mecanică din Cugir. Luni va avea loc o întâlnire cu ministrul Economiei

protest spontan Cugir Sursa foto: G4Media.ro

Protestele continuă la Uzina Mecanică din Cugir, judeţul Alba. S-a împlinit o săptămână de când angajaţii au oprit lucrul şi protestează în faţa unităţii. Ei cer salarii decente şi condiţii mai bune de muncă, transmite Rador.

Singura soluţie propusă până acum a fost o creştere salarială de 6,5%, ceea ce înseamnă în jur de 200 de lei pe lună sau chiar mai puţin, în funcţie de retribuţia fiecărui muncitor.

Salariaţii nu sunt de acord cu această propunere, cer o mărire de 30% şi spun că nu vor renunţa la proteste.

Analize Economedia

sua dolari drapel ajutor steag flag us bani karolina-grabowska-4386425
recesiune
tineri programatori foto
Corinthia
criza de ouă din SUA
2265634-800x534
retea electrica - Transelectrica
digitalizare, calculator, cod, programare
statele unite, sua, washington, china, beijing, putere, geopolitica, razboi economic comercial, sanctiuni economice
antreprenoare, femeie, business, tech
tineri joburi IUF- The International University Fair
parc nufarul
economie razboi bani
romania germania
Concedieri scaderi economie
industrie forta de munca somaj industrial uzina fabrica manufactura muncitor muncitor necalificat
blindate, armata, militar
Bugetul familiei, bani
dambovita arena aci
afacere semnare contract pexels
șantier aeroport craiova
costuri, cladiri, birouri, angajati
software, calculator, IT
CV locuri de munca job
MixCollage-21-Dec-2024-07-15-PM-1798
economie 2024
grafic crestere dreamstime
tranzactii calcula fuziuni
locuinta constructii bricolaj
salariu, bani, lei

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

Potrivit Sindicatului Liber din Cugir, luni, 21 februarie, la Bucureşti ar urma să aibă loc o întâlnire cu membri ai consiliului de administraţie şi cu ministrul economiei.

Citește și Angajații industriei de armament din România, nevoiți să se descurce cu salarii de sub 1.800 de lei pe lună

Sursa foto: G4Media.ro