În primele două luni ale anului, volumul lucrărilor de construcţii a scăzut faţă de perioada similară a anului trecut ca serie brută cu 0,6%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2%, arată datele publicate azi de Institutul Național de Statistică. În luna februarie piața s-a dezmorțit: volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de luna precedentă, dar și față de luna corespunzătoare a anului 2020.

Urmărește mai jos producțiile video ale Economedia:

- articolul continuă mai jos -

 

În primele două luni ale anului, volumul lucrărilor de construcţii ca serie brută a scăzut pe total, cu 0,6%. Scăderi au avut loc mai ales pe segmentul lucrărilor de întreţinere şi reparaţii curente (-6,7%) şi la lucrările de reparaţii capitale (-5,7%). Lucrările de construcţii noi au crescut însă cu 2,0%. Pe obiecte de construcţii, au avut loc scăderi la clădirile nerezidenţiale (-12,8%) şi la clădirile rezidenţiale (-5,6%), în timp ce construcţiile inginereşti au crescut cu 11,2%. Ca serie ajustată – în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate – volumul lucrărilor de construcţii a scăzut pe total cu 2%,. Cel mai mult au fost afectate lucrările de întreţinere şi reparaţii curente (-10,8%), lucrările de reparaţii capitale (-5,7%), în timp ce pentru lucrările de construcţii noi scăderea a fost de doar -0,6%. Pe obiecte de construcţii, scăderi au avut loc și la clădirile rezidenţiale (-15,4%) şi la cele clădirile nerezidenţiale (-12,8%), pe când construcţiile inginereşti au crescut cu 8,6%.

În luna februarie 2021, volumul lucrărilor de construcţii a crescut faţă de luna precedentă ca serie brută cu 30,4%, iar ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,3%.
Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul lucrărilor de construcţii a crescut atât ca serie
brută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 3,3%, respectiv cu 1 %.

Analize Economedia

Hidroelectrica logo
armament-romania
utilitati, electricitate, energie
Angajați, recrutări
inflatie
aparare militari
baraj Hidroelectrica
joburi, oameni, persoane, agitație, aglomeratie, locuri de muncă, muncă, angajatori, stradă
Neptun Deep
bursa, investitii, indici, cresteri, scaderi, investitori
calcule buget
Biserica fortificată din Bierțan) de Kayle Kaupanger
Economii, Bani, Tineri, Pușculiță
investiții, creșteri, acțiuni, bursă, taur, bull
cresteri, dividende, bursa, piata de capital
Dubai proprietati imobiliare
România-Ungaria steaguri
un programator lucreaza la un laptop
adrian-dragos-paval-dedeman
economie calcule
somer calculator
burse, piete, multipli
bani, lei, economie, finante, deficit, inflatie
armata romana, capu midia, romania, nato, militari, soldati, antrenament, exercitiu militar, himars, rachete, sisteme de aparare aeriana
auto, masina chinezeasca
om robot industria automotive
transport
studenti, universitate, academie, absolventi
Piața de curierat, România, Cargus, Sameday, Fan Courier, Profit net, Cifră de afaceri, Pachet
Fermier cu legume

Pentru perioada următoare, estimările jucătorilor din domeniu sunt optimiste. Potrivit estimărilor din luna martie publicate tot de INS, în activitatea de construcţii se va înregistra pentru următoarele trei luni creștere a volumului producţiei (sold conjunctural +23%). Managerii estimează creștere moderată a numărului de salariaţi (sold conjunctural +8%). În ceea ce priveşte preţurile lucrărilor de construcţii se preconizează creștere a acestora (sold conjunctural +17%).